Na szlaku

Štramberk – wanna piwa i uszy na deser!

Jednym z moich sposobów na jesienną chandrę jest zwiedzanie ciekawych miejsc. Nic tak nie poprawia nastroju jak wycieczka w nieznane. Możesz odkryć nowe miejsca a jednocześnie zdystansować się od codzienności. Dziś mam propozycję dla tych z was, którzy lubią górskie spacery, ładną architekturę i historię. Zabieram was do miasteczka, w którym piwo podają w wannie a na deser jedzą uszy! To właśnie jest Štramberk.

Štramberk – malownicze miasto z historią

Štramberk – miasteczko liczy sobie trochę ponad 3000 mieszkańców. Jest stosunkowo niewielkie ale jego historia i zabytki przyciągają ciekawskich turystów. W mieście zachowała się oryginalna zabudowa – murowane i drewniane domy.

Rynek i starówka cieszą oczy przyjezdnych. Nad miasteczkiem górują ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego przez Templariuszy. Dla odwiedzających udostępniono wieżę widokową.

„Štramberská Trúba” – wieża, z której możesz podziwiać piękną panoramę na całą okolicę Śląska Morawskiego i Beskidu. Na szczyt 40 metrowej „tuby” prowadzi 166 schodów.

Do Štramberká po uszy

W Štramberku możecie spróbować lokalnego produktu – „Štramberské uši” – wyrabiane ręcznie z ciasta korzenno – piernikowego uszy. A dlaczego uszy? Około roku 1241 na miasto najechali Tatarzy. Rozłożyli się obozem pod  Górą Kotouča. Dzielni mieszkańcy miasta przekopali wały i woda z pobliskich stawów zalała obozowisko Tatarów. Gdy zwycięscy penetrowali pozostałości obozu wroga znaleźli worki wypełnione uszami chłopów i niewiernych. Tak właśnie zrodziła się tradycja wypiekania piernikowych ciastek przypominających swym wyglądem uszy. W mieście jest mnóstwo małych piekarni, w których możecie kupić jeszcze cieplutkie ciastka.

 Kufel a nawet wanna piwa

Štramberk ma również swój własny browar. Piwo można nie tylko pić ale także się w nim wykąpać. W samym sercu miasta mieści się piwne SPA z browarem i hotelem. Piwo pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie ale i skórę. Zawarte w nim składniki są bogate w witaminę B.

www.pivni-kupele.cz

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony Piwnych Łaźni www.pivni-kupele.cz

Piwna kąpiel to koszt ok. 700 Czeskich koron ale kto pożałuje pasjonatom piwa.

Góry, muzea, jaskinie i kamieniołomy

W miasteczku mają swój początek liczne szlaki piesze. W odległości kilku kilometrów znajduje się np. Muzeum TATRA, o którym możecie przeczytać tutaj. O wszystkich atrakcjach regionu możecie przeczytać na oficjalnej stronie Laskiej Bramy Beskidów: www.lasska-brana.cz/pl.

 

 

Zagłosuj, jeśli się podobało! :)

You Might Also Like

Brak komentarzy

Napisz komentarz