Jak to zorganizować? Rollercoaster

10 sposobów na oszczędzanie energii w domu – bez wyrzeczeń!

Oszczędzanie energii w domu - sprawdzone sposoby

Oszczędzanie energii w domu to wcale nie taka trudna sprawa. Czasem nie trzeba wiele, by przestać marnować to, czego nie trzeba. Choć takie małe kroczki mogą wydawać się nie robić różnicy, to praktykowane codziennie albo przez szersze grono, rzeczywiście zrobią różnicę.

Mam nadzieję, że w takim podejściu nie widzicie cebulactwa. Bo tu nie chodzi o skąpstwo w najgorszym wydaniu, a o myślenie trochę szczerzej niż o własnym podwórku. O takie trochę odpowiedzialniejsze podejście, w którym na uwadze ma się także środowisko. Tym bardziej, że proponowane tu sposoby są proste i aby osiągnąć efekt, wcale nie trzeba wkładać w oszczędzanie energii w domu większego wysiłku.

10 sposobów na oszczędzanie energii w domu. Prosto i bez większych wyrzeczeń:

1. Więcej światła!

Najlepiej tego energooszczędnego. My nie szalejemy z żarówkami, ale kiedy jakaś przepali się, kupujemy nową, lepszą, energooszczędną. Te z klasą A+ nie są wcale aż tak dramatycznie drogie jeśli założymy, że lampka będzie świecić przez długie miesiące. Ostatnio kupiłam dwie za 16 złotych w zestawie. Wydaje mi się, że koszt zwraca się.
I jeszcze jedna wskazówka – o ile nie jesteście znawcami w tym temacie, to zanim pójdziecie do sklepu dowiedzcie się, ile lumienów powinna mieć Wasza żarówka, by światło było wystarczające. Unikniecie kupowania ich dwa razy, tak jak to było w moim przypadku ;)

Jeśli chcesz dbać o środowisko, pamiętaj że zużyte żarówki powinny wylądować w specjalnych pojemnikach. Znajdziesz je nieraz w supermarketach, obok takich na baterie i drobny sprzęt elektroniczny.

2. Rolety w ruch!

Mieszkamy na poddaszu. I jak to na poddaszu, w lecie jest gorąco, a w zimie szalenie zzzzzimno. Oczywiście dogrzewamy. Ale także, aby zmniejszyć wychładzanie się pomieszczeń wieczorami i w nocy, spuszczamy rolety i żaluzje. Zasada jest prosta – jasne światło przesyłane przez słonko nagrzewa pomieszczenie, ciemność schładza. Dlatego lepiej gdy zajdzie słońce, spuścić rolety i żaluzje. Wtedy mamy dodatkową „warstwę”, która stoi na drodze zimnego powietrza i mieszkanie schładza się wolniej.

3. Trawa przez cały rok

Ponieważ sporo chłodku w okresie jesienno-zimowo-wiosennym wpadało nam do mieszkania zaraz znad parapetu, wymyśliliśmy na to prosty patent. Na pewno słyszeliście o stoperach pod okna. One nie są złe, ale nie chcieliśmy ponosić takiego wydatku. Poza tym zależało nam na tym, by okno móc bez przekładania wszystkiego otworzyć.
Rozwiązanie przyszło spontanicznie. Po jednym z wydarzeń, które organizowaliśmy, zostało sporo sztucznej trawy dobrej jakości. Nie miałam dla niej już miejsca w magazynie i przygarnęłam jej ścinki, które zostały po aranżacji sceny. I tak mieliśmy je wyrzucić, a wyszedł z tego sposób na małe oszczędzanie energii w domu. Ze ścinek docięłam ostrym nożem prostokąt na wielkość parapetu. I przykleiłam taśmą dwustronną. W ten sposób rozwiązanie na chłodne dni stało się u nas całoroczną dekoracją.

4. Ekonomiczne filtry do wodyOszczędzanie energii w domu polega także na umiejętnym zapakowaniu rzeczy do lodówki

Nie kupujemy wody w butelce. Pijemy jej za to bardzo dużo. Nie mamy też zakamienionego czajnika. I zupkę gotujemy na czystszej wodzie. Tak samo ryż i kasze, które przecież wodę zatrzymują w sobie, gdy pęcznieją. I sam kotek też pije lepszą wodę. Od mniej więcej dwóch lat używamy filtrów do wody. Jeśli złożycie większe zamówienie na Allegro, filtry wyjdą Was znacznie taniej niż w sklepie (średnio wychodzi mi 8 zł za filtr na miesiąc lub 12 zł za taki uzdatniony magnezem). Filtry kupuję z zapasem na pół roku albo na rok, dla mnie i dla rodziców. Choć na początku musiałam przyzwyczaić się do tego rozwiązania, napełniania dzbanka wodą i czekania na odfiltrowanie, to dziś przydaje mi się na tyle sposobów, że nie wyobrażam sobie bez dzbanka gotowania w kuchni.

5. Sposoby na toaletę

Jeśli masz spłuczkę pozwalającą na spłukiwanie na dwa sposoby – punkt dla Ciebie. Jeśli nie i zbiornik na wodę nie jest zabudowany – włóż do środka butelkę wypełnioną wodą. W ten sposób zmniejszysz pojemność i jednocześnie – ilość wody, która „spływa” w toalecie.

6. Największy żarłok w Twoim domu

Jego imię zaczyna się na L, a umiejętność umożliwia nieprzerwane chłodzenie. Nasze lodówki pożerają ogromne ilości energii elektrycznej. Szacuje się, że koszt zużycia takiej typowej lodówki z zamrażarką to aż 30% całość naszych rachunków za energię elektryczną. Fiu fiu! Z tego powodu jeśli chodzi o kupowanie energooszczędnych urządzeń, to lodówka jest z pewnością takim, w które warto zainwestować. Poza tym, że dobrze trzymać ją z dala od ciepełka i regularnie rozmrażać, dorzucę jeszcze jedną, mniej znaną radę na oszczędzanie energii w domu. Warto lodówkę zapakować do pełna. Nie chodzi o to, by wykupywać sklep, ale jeśli na przykład trzymasz piwo albo kompoty na zewnątrz, to lepiej włóż część z nich do lodówki. To dlatego, że kiedy lodówka już schłodzi ciasno poukładane w niej napoje, one same będą emitować zimno i lodówka będzie wymagać rzadszego schładzania się. Wolniej bowiem nagrzewają się umieszczone w niej przedmioty, niż cyrkulujące przy każdym otwarciu lodówki powietrze.

Oszczędzać energię można także ładując pełne pranie w pralce

 7. Na full

Sortuj ubrania. My nie mamy na nie specjalnych pojemników, ale prosty system. Nasz „kosz na pranie” to po prostu drewniana skrzynka wyłożona materiałem. Z lewej strony wrzucamy czarne rzeczy, z prawej białe, a pośrodku kolorowe. No, przynajmniej w teorii… :) Ale nawet jeśli system ten wymaga jeszcze trochę większej naszej wprawy, to zwykle na pierwszy rzut oka, ewentualnie drugi, widać czego jest najwięcej. I wtedy dany kolor piorę. Pakowanie bębna pralki do pełna to też prosty sposób na oszczędzanie zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Chyba, że masz nowszy model, który pozwala na włączenie oszczędnego prania przy mniejszym załadunku.

8. Jasne abażury

W poszukiwaniu oszczędności możemy cofnąć się jeszcze raz lamp. Czasem zamiast mocniejszych żarówek wystarczy po prostu zawczasu kupić jaśniejszy lub bardziej otwarty abażur. A niekiedy… wszystko co trzeba zrobić, to po prostu go odkurzyć :)

9. On/off

Może i brzmi jak banał, ale co Ci szkodzi, przecież to nic nie kosztuje. My wyłączamy dużo niepotrzebnych rzeczy z gniazdka. Z jednej strony to sposób na oszczędzanie energii w domu. Z drugiej – u nas trochę konieczność. W kuchni mamy bardzo ciasno, więc trzeba pilnować by kable były schowane. Zdarzyło się, że jakiś dostał się przypadkiem na stygnący palnik tuż obok. Gdyby urządzenie nie było wyłączone, problem mógłby być znaczenie poważniejszy niż trochę stopiony kabel. W wyłączaniu rzeczy z gniazdka pilnuje nas także Kiwi, która gdy ładowarka lub kabel od laptopa nie są na noc schowane, bierze je w obroty. I gryzie niemiłosiernie.
Wyłączanie urządzeń, odłączanie ich z gniazdka (by nie były w trybie czuwania) to nie tylko kwestia oszczędności, ale też bezpieczeństwa.

10. Zainstaluj w domu perlatory

Perla… co? Tak, perlatory. To są takie nakładki na końcówkę kranu, które zmniejszają jego przepustowość. Woda leci pod większym ciśnieniem, więc nadal świetnie nadaje się na przykład do zmywania, ale zużywa się jej mniej, znacznie mniej. Sama jeszcze nie zainstalowałam ich u siebie, muszę najpierw pomierzyć kran. Ale mam zamiar, bo o perlatorach słyszałam dużo dobrego i najczęściej właśnie to, że to dobry sposób na oszczędzanie energii w domu.

I dobrnęliśmy do końca listy. Jesteście tu jeszcze ze mną? Jeśli tak, mam dla Was kotka w nagrodę, na odpoczynek dla oczu, które prześledziły ponad 1000 słów. Taka oczu kąpiel :)

na odprężenie kotki zawsze dobre

Podziel się opinią w komentarzu

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Jak zorganizować porządki w domu? 1. Łazienka - Jak Zorganizować
    18 listopada 2018 at 19:09

    […] 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu – bez wyrzeczeń! […]

  • Napisz komentarz