Kobieta

MY KOBIETY

MY KOBIETY

Kiedy Bóg stwarzał kobietę powiedział o niej: „pomoc odpowiednia dla mężczyzny”. Przez wieki rola kobiety była jednak niedoceniana. Uwarunkowania społeczne, religijne, kulturowe jednoznacznie określały i ograniczały rolę kobiety. Aż do połowy XIX w. dominował pogląd, że kobiety nie powinny zajmować się działalnością naukową ze względu na ich specyficzne cechy biologiczne i psychiczne. Propagowano hipotezę o wyższości mężczyzn i dyskryminowano kobiety. Jej rola ograniczała się do bycia żoną, matką i gospodynią domową. Przez wieki udowadniałyśmy sobie i mężczyznom, że jesteśmy partnerami w życiu, w związku, w pracy, w rodzinie. Nasza rola w tym świecie, choć wielokrotnie niedoceniana była i jest bardzo znacząca.

Kobiety, które zmieniły świat

Josephine Cohrane

Była gospodynią domową. W jej domu odbywały się spotkania i przyjęcia, po których zostawało dużo naczyń do zmywania. Josephine zaczęła myśleć o maszynie myjącej naczynia. Wynalazła pierwszą zmywarkę. Początkowo była obsługiwana ręcznie, później zainstalowano w niej silnik parowy. Opatentowała swój wynalazek w 1886 roku, rozreklamowała go w lokalnej prasie. Gospodyni domowa stała się wynalazcą, przedsiębiorcą i marketingowcem! Początki kariery nie były łatwe. Jej mąż zmarł w 1883 roku i pozostawił ją z długami. W tamtym czasie większość domów nie miała jeszcze ciepłej wody, ale zmywarką zainteresowały się restauracje i hotele. Dopiero przed swoją śmiercią w 1926 roku jej firma zaczęła generować zyski. Kontynuatorem dzieła Josephine Cohrane jest dobrze znana marka Whirpool.

Mary Anderson

Podczas wycieczki w Nowym Jorku zauważyła, że kierowcy muszą wychylać się z samochodu, żeby przetrzeć szybę podczas deszczu. W 1903 roku wynalazła gumowe wycieraczki do szyb umocowane na pręcie przyczepionym do rączki wewnątrz auta. Mary zainspirowała swym wynalazkiem inną kobietę – Charlotte Bridgwood, która w 1917 roku unowocześniła patent Mary. Skonstruowała automatyczne wycieraczki do szyb, które najpierw zastosowano w samochodach Forda.

Stephanie Kwolek

…a właściwie Stefania Chwałek – Amerykanka polskiego pochodzenia. Chemiczka, która dzięki swemu wynalazkowi uratowała życie tysiącom ludzi. Odkryła tzw. „kevlar” – materiał, z którego powstają kamizelki kuloodporne. Stefania była niezwykle kreatywną kobietą. Jest autorką 28 patentów. Jednym z nich jest lycra – materiał stworzony z myślą o kobietach.

Maria Salomea Skłodowska-Curie

Maria była waleczną kobietą. Chciała studiować ale w Polsce w XIX wieku kobietom ograniczano dostęp do edukacji. Maria nie poddała się. Najpierw pracowała by opłacić zagraniczne studia siostry a potem sama wyjechała studiować do Paryża. Jej osiągnięcia w dziedzinie chemii początkowo przypisywano jej mężowi. Była niedoceniana, ale uparcie dążyła do celu. Jej upór i poświęcenie sprawił, że dziś wszyscy jesteśmy dumni z naszej laureatki Nagrody Nobla. Jeden z odkrytych przez nią pierwiastków nosi nazwę Polon na cześć jej ojczystego kraju – Polski. Kraju, który w czasie jej młodości był przeszkodą na drodze do celu tylko dlatego, że była kobietą.

Mileva Marić

Mileva również wyjechała za granicę studiować. Była wybitnym matematykiem i fizykiem. Związała swe losy z Albertem Einsteinem. Była jego pierwszą żoną. Małżeństwo wspólnie pracowało nad teorią względności. Kiedy w 1905 roku ukazała się ich praca Einstein wykreślił nazwisko żony jako współautorki książki. Zanim ich małżeństwo się rozpadło Albert postąpił w ten sposób jeszcze  dwa razy. Z ujawnionych niedawno listów Alberta i Milevy wynika, że to właśnie Mileva miała znaczny wpływ na powstanie teorii względności.

Grace Hopper

Kolejna kobieta, która wywróciła męski świat do góry nogami. Grace jest nazywana „matką komputerów”. To właśnie ona stworzyła język oprogramowania. Miała ogromny udział w cyfryzacji i komercjalizacji komputerów.

Patenty Kobiet dla Kobiet i nie tylko

Kobiety tworzyły nowe patenty z myślą o innych kobietach. Theora Stephens opatentowała lokówkę. Lyda Newman skonstruowała ulepszoną wersję szczotki do włosów. Mary Phelpc Jacob wprowadziła na rynek USA biustonosze. Ann Moore wynalazła nosidełko dla dzieci a Marion Donovan jednorazowe pieluchy. Potrzeba była matką wynalazków. Kobiety nie ograniczały się jednak do typowo kobiecych petentów. To właśnie kobieta opatentowała piec gazowy, piłę tarczową, kolorowe flary, projekt ogrzewania domu energią słoneczną. Nasza rola jest nieoceniona! Rola żony, matki, partnerki, wynalazcy, twórcy, projektanta, naukowca…odnajdujemy się w każdej z nich. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości? To właśnie MY – KOBIETY.

 

You Might Also Like

Brak komentarzy

Napisz komentarz