Prywatnie Rollercoaster

Kiedy urodził się Jezus?

Tradycje i zwyczaje świąteczne wpajano nam od dzieciństwa. Bezkrytycznie chłonęliśmy wszystko to, co usłyszeliśmy.  Kultura, religia, sztuka, mas-media – to wszystko wykreowało obraz, który uznaliśmy za prawdę. Nie sięgaliśmy do źródła – do Pisma Świętego. Z badań przeprowadzonych przez CBOS z marca 2015r. wynika, że 56% dorosłych Polaków deklaruje wiarę w Boga. Ci, którzy nie praktykują w dużej mierze są jednak przywiązani do tradycji i z różnych względów obchodzą religijne święta. Obie grupy wspólnie zasiadają do wigilijnej kolacji mniej lub bardziej świadomi tego, w czym biorą udział. No właśnie…i tu pojawia się pytanie: Czy Polacy są świadomi tego, co świętują?

Kiedy urodził się Jezus?

Dokładna data narodzin Chrystusa nie jest znana. Na pewno nie był to 25 grudzień. Grudniowa data nie ma bowiem nic wspólnego z chrześcijaństwem. Datę 25 grudnia jako dzień narodzin Chrystusa ustanowiono w 353r. i jest związana z kultem boga słońca – Mitry. Kult Mitry był rozpowszechniony w Starożytnym Rzymie i na Bliskim Wschodzie. Wierni o północy z 24/25 grudnia brali udział w pogańskich obrzędach a następnie o świcie wyruszali w procesji niosąc statuetkę dziewicy (Tanit) z dzieciątkiem (symbolem narodzin boga – słońca). Pismo Święte nie podaje dokładnej daty narodzin Mesjasza. Istnieją jednak pewne spekulacje dot. tej daty. Biblia daje nam pewne wskazówki. Możemy w niej przeczytać o pasterzach, którym objawił się anioł przynosząc dobrą nowinę. Z tego wynika, że nie mógł to być grudzień.

Przesilenie zimowe

Grudniowa data ma również związek z przesileniem zimowym. Na przełomie 21/22 grudnia w Polsce mamy najkrótszy dzień w roku. Trwa ok. 7 – 8h. W 2018r. najkrótszy dzień potrwa 7h i 42 min. a noc wydłuży się do 17h. Przesilenie zimowe jest jednoczenie początkiem astronomicznej zimy. Od 21 grudnia dzień będzie coraz dłuższy a noc coraz krótsza. Przesilenie zimowe było okazją do świętowania w wielu pogańskich kulturach. Symbolizowało odrodzenie się słońca, zwycięstwo światła nad ciemnością. Kościół przejął pogańską praktykę a zamiast czcić boga słońca zaczęto celebrować narodziny Jezusa Chrystusa.

Magia świąt

Wraz z ustanowieniem daty narodzin pogańskiego boga słońca jako daty narodzin Chrystusa – chrześcijaństwo przejęło również pogańskie zwyczaje. To zadziwiające jak pogański kult przeniknął do chrześcijańskiej kultury. Obrzędy, które odprawiali wyznawcy boga Mitry miały miejsce o północy z 24/25 grudnia. Obecnie ten pogański obrzęd zastąpiono pasterką. Wyznawcy boga słońca również obdarowywali się prezentami. Osrtokrzew  i jemioła także miały swoje pogańskie znaczenie. Za pomocą ostrokrzewu wypędzano chochliki. Przybranymi zielonymi gałązkami drzewa iglastego wymiatano z kątów złe duchy. Zwyczaj ubierania choinki również ma swój pogański odpowiednik. W świecie pogańskim las traktowano jako świat duchów. Wnoszenie choinki do domu symbolizowało obłaskawienie demonów i miało zapewnić ich przychylność. Obwieszanie choinki światełkami było częstym zwyczajem podczas pogańskich świąt. Kościół potraktował choinkę jako symbol rajskiego drzewa. Dawniej była obwieszana rajskimi jabłuszkami dziś zastąpionymi bombkami. Łańcuch miał symbolizować węża a światełka – zwycięstwo światła nad ciemnością.

Mędrcy czy trzej królowie ?

Chociaż w Polsce obchodzimy Święto Trzech Króli to w Piśmie Świętym nie znajdziemy wzmianki o istnieniu tych jegomości. Ewangelie wspominają natomiast o „Mędrcach ze wschodu”. Nie byli to królowie i nie wiemy ilu ich było. Wiemy natomiast, że przywieźli ze sobą podarunki: mirrę, kadzidło i złoto. I stąd pewnie wzięło się przekonanie, że było ich trzech.

Świadome Świętowanie

Ten artykuł ma na celu zwrócenie waszej uwagi na to, żeby świętować świadomie. Świadome Świętowanie Świąt Bożego Narodzenia warto rozpocząć od przeczytania historii narodzin Jezusa Chrystusa w Piśmie Świętym. Czytając np. Ewangelię Mateusza będziecie zaskoczeni ilością proroctw (przepowiedni), które zapowiadały nadejście Zbawiciela. Obecnie na rynku znajduje się wiele przekładów Pisma Świętego.

Dla tych z was, którzy chcieliby rozpocząć lekturę Pisma Świętego online zapraszam na: http://biblia-online.pl. Na stronie jest kilka przekładów Pisma Świętego, wyszukiwarka wersetów a także słowniki biblijne, w których możecie sprawdzić min. jakie jest dosłowne znaczenie imienia – Jezus.
Istnieją też przekłady Pisma Świętego napisane z myślą o dzieciach – kolorowe, komiksowe wydania, które zapewne przykują uwagę waszego dziecka.

Dla tych z was, którzy wolą słuchać niż czytać polecam zakupić Biblię – Audio. Tutaj możecie zakupić Biblię w wersji audio nagraną przez znanych aktorów.

INTERNET_DSCF7609

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Emka
    15 grudnia 2018 at 14:30

    Asia dzięki za odważny artykuł! Ja tylko dodam, że Biblię Audio Superprodukcję można też sobie odsłuchać i pobrać za darmo z ich strony (wtedy oczywiście bez specjalnego nośnika). Link tutaj: https://bibliaaudio.pl/wideoaudio/ :)

  • Napisz komentarz