Jak to zorganizować?

Jak zorganizować porządki w domu? Sypialnia i schowek

Wracam do tematu porządków, który – przyznam (ale bez bicia!) – zamiotłam ostatnio pod dywan :) Dziś więc kolejna część z cyklu: Jak zorganizować porządki w domu? W ten weekend zabieram się za temat: jak posprzątać sypialnię i składzik. (PS: Pierwsza jest tutaj).

Poniżej, podobnie jak wcześniej, załączam Wam krótki plan, który możecie sobie wydrukować. I tu nie rozkładam tematu na czynniki pierwsze, a wrzucam kilka wskazówek, które w moim odczuciu mogą się przydać.

jak zorganizować porządki w domu - checklista

Zacznijmy od schowka

Lista z rzeczami, które warto zrobić w schowku (czy jak kto woli – składziku) do pobrania tutaj: Jak posprzątać schowek?

Sprzątanie składzika - checklista

Wszystko na swoim miejscu

SchowekNie mamy specjalnego pomieszczenia na składzik/schowek. Nie wiążemy też z wynajmowanym mieszkaniem wieloletniej przyszłości. Dlatego potrzebowaliśmy rozwiązania taniego, które jednocześnie sprosta potrzebie zebrania i posortowania wszystkiego w jednym miejscu. Z pomocą przyszły kartony przeprowadzkowe. Kupiłam nowe specjalnie na tę okazję. Do niektórych zebrałam rzeczy właścicielki, których my nie potrzebujemy, do innych odzież zimową oraz bardzo rzadko używane przez nas rzeczy. Pudła ustawiłam jedno na drugim, w dwóch rzędach. Powstała taka „mini ścianka”. Za nią schowałam rzeczy właścicielki, których też nie potrzebujemy, a które są większe gabarytowo, jak wiatrak czy mały kaloryfer.

Dzięki temu świecący pustką kącik na górze, w którym i tak nikt nie spędzałby czasu, stał się całkiem niezłym składzikiem. Jeśli macie własne mieszkanie, oczywiście warto tu zainwestować w coś ładniejszego niż kartony za kilkadziesiąt złotych. Jednak bez względu na to czy rzeczy są w pudłach, czy w pięknej szafie, warto zaglądać tam raz na rok i pozbyć się tego, co będzie już na pewno niepotrzebne. Rzeczy, które Wam się nie przydadzą, a nadają się do użytku, warto komuś oddać.

Jak posprzątać sypialnię?

I tu w odpowiedzi na pytanie załączam checklistę. Można ją także pobrać tutaj: Jak posprzątać sypialnię? Checklista

Checklista z zadaniami

Sposób na dywan

Tu pomoże soda oczyszczona, szczególnie na punktowe zabrudzenia. Jeśli jednak dywan jest na całości pokoju, lepiej sięgnąć po konkretny środek, niż wcierać wszędzie sodę. Ja ze względu na kota kupiłam specyfik, który wydał mi się łagodniejszy i etapami czyściłam dywan. Efekty przed czyszczeniem i po widoczne są na zdjęciu (środkowe zdjęcie – po czyszczeniu, po prawej – przed). Wybaczcie za różnice w oświetleniu – czyściłam dywan późno i światło było niesprzyjające.

Czyszczenie dywanu

Jak się pościelisz…

nie trzeba tu kończyć :) Przebranie pościeli to oczywista sprawa. Warto dodatkowo wywietrzyć także samą kołdrę. Możesz to zrobić nawet gdy na dworze jest przymrozek. Zimno zabije niektóre bakterie. Pod taką kołderką będzie Ci się dużo przyjemniej spać. Nie pomijaj także prasowania pościeli. Wiem, że jest to szalenie nudne, ale warte uwagi. Podczas prasowania również zabijesz wiele stworzonek, z którymi niekoniecznie chcesz zasypiać.

Kamień w żelazku

Mimo że pilnowałam, by wlewać przefiltrowaną wodę, to i tak się osadził. No trudno. Na szczęście można to łatwo załatwić, wlewając do zbiornika mieszankę wody z octem w proporcji 1:1. Wystarczy wypełnić żelazko do 1/4 pojemności zbiornika. Nagrzewamy je mocno, a potem wyłączamy z prądu i używamy przycisku przeznaczonego do czyszczenia, wypluwaną przez żelazko mieszankę zbierając na niepotrzebny nam kawałek materiału. Potem warto wlać do zbiornika sporo czystej, najlepiej destylowanej wody i dalej pozbywać się płynu, aż całe żelazko się przeczyści. Jeśli masz stary model lub zbiornik na wodę nie działa poprawnie, możesz także po prostu wyczyścić gorącą płytę żelazka szmatką z roztworem octu. To także pomoże, choć czyszczenie nie będzie tak dokładne jak od środka.

Ubrania do szafy…

…którą także trzeba co jakiś czas odświeżyć. Nie będę opowiadać o tym, jak składać ubrania – to każdy wie. Jednak jeśli chodzi o to, jak posprzątać sypialnię, to mam tu cenną wskazówkę – aby skropić kąty szuflad i szafy olejkiem. Nie chodzi tu tylko o ładny, świeży zapach po otwarciu szafy, ale także o to, że wiele z tych olejków odstraszy potencjalnych gości – mole odzieżowe.

Mam nadzieję, że te listy i wskazówki okażą się dla Was przydatne. Jeśli tak, zapraszam Was także do wcześniejszego artykułu: Jak zorganizować porządki w domu? 1. Łazienka

A tak przy okazji – mamy coraz więcej stron naszej porządkowej checklisty :) Kolejna dotyczyć będzie kuchni, choć ze względu na Wasze prośby dotyczące artykułów (tak! Mamy coś takiego jak artykuł na życzenie! :)) do tematu kuchni wrócimy w przyszłym (2019) roku.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Napisz komentarz