Kobieta Mama Na etacie Rollercoaster Żona

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Zmęczenie – jeden z objawów dorosłości

Powody zmęczenia można wymieniać w nieskończoność: stresująca i obciążająca praca, obowiązki domowe, dzieci, zmiany, nuda i bezczynność . Generalizując – wszystko, na co składa się życie może powodować w nas zmęczenie.

Musimy szczerze to przyznać, że nadużywamy słów: „Jestem zmęczony”. Zmęczenie często staje się argumentem by czegoś nie zrobić. Zmęczenie jest wymówką, usprawiedliwieniem, hołdem dla naszego egoizmu, niechęci a nawet sposobem na życie. Oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić…ale czy kiedykolwiek zdarzyła ci się jedna z poniższych sytuacji:
Kiedy twoje dzieci chcą się z tobą pobawić lub wyjść na spacer w odpowiedzi słyszą, że: „Jesteś zmęczony”. Kiedy żona oczekuje od męża by ten pozmywał naczynia słyszy: „Jestem zmęczony”. Kiedy musisz wyjść załatwić sprawy i odkładasz to po raz kolejny bo: „Jesteś zmęczony”. Kiedy dzwoni twój znajomy słyszy, że: „Jesteś zmęczony”. Zmęczenie stało się objawem dorosłości. Musimy oddzielić tą pozorną i wygodną postawę „zmęczenia” od sytuacji, które rzeczywiście nas męczą.

Jak objawia się zmęczenie?

Zmęczeniu towarzyszą niechęć, rozdrażnienie, niecierpliwość itp. emocje. Aż 86% Polaków bywa zdenerwowana, rozdrażniona a ponad 1/3 z nich doświadcza tego rodzaju uczuć często lub bardzo często. Myślę, że niejednokrotnie w pracy, szkole, na ulicy mieliśmy okazję stać się przypadkową ofiarą czyjegoś zdenerwowania. Odnoszę wrażenie, że taka postawa wśród naszych rodaków jest dość powszechna. Pozwalamy sobie na takie zachowania wobec ludzi wokół nas. Jesteśmy aroganccy, oburzeni, nieprzyjemni. Obcokrajowcy postrzegają nas jako smutnych i niezadowolonych ludzi. Narzekamy na pracę, rodzinę, przyjaciół, finanse. Czy jesteśmy zmęczeni życiem?

Co jest przyczyną zmęczenia?

Nie ma złotej zasady na radzenie sobie ze zmęczeniem. Najpierw trzeba określić, co jest przyczyną twojego zmęczenia. Trzeba nazwać je po imieniu: praca, brak gotówki, nadmiar obowiązków, lenistwo? Wg. badań przeprowadzonych przez CBOS wśród przyczyn wymienianych przez polaków największy wpływ na nasze samopoczucie ma sytuacja materialna. To ona budzi najwięcej obaw, lęków. Młodzi Polacy wymieniają także nadmiar obowiązków: łączenie pracy ze studiami, który prowadzi do wyczerpania organizmu oraz brak zadowolenia z siebie i z tego, co robię. Stawiają sobie wygórowane wymagania, którym nie są w stanie sprostać a nawet jeśli odniosą sukces nadal czują się gorsi od innych. Męczą ich także oczekiwania innych ludzi, które ich zdaniem pozbawiają ich możliwości dokonywania wyboru.

Jak w takim razie radzić sobie ze zmęczeniem?

Po pierwsze określ przyczynę, źródło bądź źródła problemu i zastanów się jak możesz zmienić obecną sytuację. Czasem wystarczy drobna zmiana, która ułatwi nam funkcjonowanie w codziennym życiu. Zdarza się jednak, że uciekamy od poważnych decyzji, które prędzej czy później musimy podjąć. Obawiamy się konsekwencji. Prawda jest taka, że ich nie unikniemy. Odwlekanie decyzji w czasie również niesie ze sobą konsekwencje. Brak decyzji to również decyzja. A może w twoim przypadku wystarczy zmiana nastawienia do problemu?

Wprowadź w swoim domu podział obowiązków. Każdy członek twojej rodziny wpływa na to jak funkcjonuje dom. Każdy powinien mieć w tym swój udział i ponosić częściową odpowiedzialność. Nie trzymaj całego domu na swoich barkach. Wspólnie ustalcie kto za co odpowiada w danym tygodniu (zmywanie naczyń, pranie, odkurzanie itp.) Możecie przygotować tabelę obowiązków. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz mieć więcej czasu dla siebie. Zrezygnuj z przygotowywania pracochłonnych potraw. Gotuj zupy i sycące dania jednogarnkowe na dwa dni. Przestaw się na sałatki, proste dania przygotowywane w parowarze. Zaoszczędzisz wiele czasu.

Zdrowo się odżywiaj. To, co jemy wpływa na nasze samopoczucie. Jedz 4 do 5 posiłków dziennie w małych porcjach. Wybieraj zdrowe produkty. Codziennie zadbaj o aktywność fizyczną (spacer, rower, ćwiczenia) a na pewno poczujesz różnicę.

Zastanów się, co jest priorytetem w twoim życiu. Oddziel rzeczy ważne i najważniejsze od mniej ważnych. To pozwoli ci wprowadzić ład i porządek w planie dnia. Pamiętaj, że niczego nie musisz, ale możesz. Pozostaw sobie możliwość wyboru. Często narzucamy sobie kolejne zadania i dosłownie padamy ze zmęczenia pod koniec dnia. „Muszę zrobić jeszcze to, muszę zrobić tamto, muszę, muszę, muszę”… pamiętaj, że masz wybór! Nie porównuj się z innymi i nie stawiaj sobie wygórowanych wymagań. Dążenie do tego by być lepszym w jakiejś dziedzinie jest dobre, ale jeśli zmienia się w „wyścig szczurów”, współzawodnictwo i pracoholizm w konsekwencji będzie mieć zły wpływ na twoją psychikę i organizm. Nigdy nie poczujesz się usatysfakcjonowany, będziesz dążył do ideału, którego nie ma. Pamiętaj, że wszyscy popełniamy błędy.

Naucz się mówić „nie”. Jeśli określisz priorytety łatwiej będzie ci odmówić bo będziesz świadomy tego, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne. Pamiętaj o konsekwencjach swoich decyzji. Zadbaj o czas dla siebie i otocz się wartościowymi ludźmi, którzy będą dla ciebie wsparciem, pomocą i mądrym doradcą. Doceń to, co posiadasz. Czerp to, co najlepsze z każdej chwili, ciesz się drobnymi rzeczami, gestami, słowami i chwilami. Nie skupiaj się wyłącznie na sobie. Twoje doświadczenia mogą pomóc innym ludziom. Pielęgnuj w sobie postawę współczucia. Niech za tą postawą pójdą czyny. Pocieszaj, wspieraj, pomagaj. Wypowiadaj więcej pozytywnych słów. Zacznij dzień bez narzekania na szefa, korki, dzieci itd.

Jestem bardzo ciekawa tego jak wy radzicie sobie ze zmęczeniem. Zachęcam do komentowania i podzielenia się swoimi historiami i doświadczeniami w temacie, który niewątpliwie dotyczy nas wszystkich.

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Emka
  1 maja 2018 at 17:52

  Ja jak jestem zmęczona, to uwielbiam… spać :)
  A czasami pomaga spacer albo taka chwila dla siebie – wyłączenie firmowego telefonu i gorąca kąpiel

 • Reply
  Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? - Jak Zorganizować
  4 listopada 2018 at 11:12

  […] Uff! To by było na tyle. Co myślicie o powyższych sposobach na to, jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Jakie są Wasze własne? Jeśli chcecie poczytać o temacie z innej strony, zajrzyjcie do wpisów Asi: Jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach? i Jak radzić sobie ze zmęczeniem? […]

 • Napisz komentarz