Kobieta Mama Prywatnie

3 rady od kociej mamy dla kocich rodziców

Dziś 3 rady dla właścicieli kotów. Słowem wstępu: muszę Wam powiedzieć, że nie wyobrażam sobie domu bez Kiwi. Możecie mnie nazwać kociarą, nie dbam o to. Ale, kurdebalans, dom bez Kiwi? Bez jej tęsknych miauków, gdy wraca się z pracy, radosnego wskakiwania do łóżka, gdy dzwoni budzik (bo ludzie wreszcie wstają!) i pomiaukiwania z informacją, że właśnie zrobiła klocka w kuwecie? Nie ma opcji!

Niedawno minął rok, odkąd Kiwi mieszka z nami (i dalej nie płaci za czynsz, skubana :)). Znamy się już bardzo dobrze. Pomyślałam, że spiszę 3 rzeczy, za które byłabym komuś wdzięczna, gdyby przekazał mi je kiedy dopiero zaczynałam mieć kota. I o nich właśnie będzie nieco dzisiaj :)

3 rady dla właścicieli kotów

3 rady dla właścicieli kotów i świeżo „zakoconych” rodziców:

Odkładanie kota

Oczywiście nie na później, a na podłogę :)

A tak na poważnie – choć temat wydaje się błahy, to sposób w jaki odkładasz swojego przyjaciela na ziemię wpływa na to, czy ten Ci ufa. Kluczowe jest to, by podczas ściągania kota ten co najmniej dwoma łapkami dotknął podłoża, zanim go wypuścisz. Jeśli upuszczasz kota „w powietrzu”, nawet jeżeli robisz to nisko i z troską, nie buduje to waszego wzajemnego zaufania. Poza tym jest ryzykowne – kitek może źle wylądować i coś sobie zrobić. Kot, jak widać, skrzydeł nie ma, nie ma więc co urządzać mu szkoły latania. Na pewno fruwać się nie nauczy.

Mnie zdarzało się przez jakiś czas wypuszczać Kiwi blisko ziemi. Potem jednak dowiedziałam się o tym, jak ważne jest bezpieczne odkładanie kotów i że to buduje ich zaufanie do nas. Zaczęłam stosować tę radę i według mnie działa. Nie mogę powiedzieć, że to decyduje o tym, że Kiwi mi bardzo ufa, bo na to przecież składa się masa rzeczy, ale moim zdaniem ma dobry wpływ. No i zawsze – nawet jeśli nie budowałoby to zaufania, to wciąż unikamy kociej kontuzji. Tak więc wśród dobrej rady dla właścicieli kotów – pomysł prosty, banalny i niekosztowny – z troską odkładaj swojego kotka na ziemię :)

Kuweta NIE musi być krystalicznie czysta

Kocia kuweta oczywiście dobrze, kiedy jest czysta, ale… nie przez cały czas. To coś, czego nauczyłam się od naszych przyjaciół, którzy już długo zmagają się z tym tematem. Jeśli będziesz sprzątać po kocie natychmiast po każdym skorzystaniu przez niego z toalety, przyzwyczaisz go do tego luksusu. A teraz wyobraź sobie, że nie ma Cię cały dzień i noc w domu. Dla tak przyzwyczajonego kota kuweta nadaje się do jednorazowego użycia, więc to co pojawiło się później możesz znaleźć na podłodze. Lub zastać kotka, który od kilku godzin wstrzymuje się przed toaletą i się męczy. Rozwiązaniem wtedy są kolejne kuwety – jak u naszych znajomych, którzy dobili do sztuk trzech na przestrzeni małej kawalerki. Czy więc warto sprzątać? Wiadomo, nawet trzeba. Ale lepiej nie kilka razy dziennie. A jeśli Twój kot wali klocki od których więdną kwiaty – zmień żwirek na lepszy, wymień kuwetę na krytą i przede wszystkim – przyjrzyj się temu, czym karmisz swojego przyjaciela.

Kilka rad dla właścicieli kotów

Zabawa na wagę złota

Wyskakiwanie znienacka, szykowanie się do skoku, czajenie się na przynętę – to normalne i konieczne elementy w planie dnia każdego kota. Mam wrażenie, że kiedy to zaniedbujemy, kotu naprawdę tego brakuje. I mówię tu o kotkach niewychodzących, bo te które wychodzą same, mają okazję się wyskakać (choć i tak warto się z nimi bawić, by budować więź). Ostatnio mieliśmy okres, kiedy po powrocie z pracy padaliśmy na twarz. Dużo głaskaliśmy Kiwi, ale zabawy było rzeczywiście mniej. Za to więcej drapania sofy i gryzienia kabli. Kocia energia gdzieś musi znaleźć swoje ujście. Lepiej, by była to zabawka niż meble :)

Ta dam! I oto jesteśmy na końcu. Pozwólcie, że szybciutko podsumuję. Mój rok z kotem nauczył mnie kilku rzeczy, w tym tych trzech: nigdy nie uczyć go latać, nie za często sprzątać kuwetę i zawsze się z nim bawić. A jakie są Wasze rady dla właścicieli kotów?

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Jak zrobić przekąski dla kota? Przepis - Jak Zorganizować
    30 grudnia 2018 at 22:19

    […] Jeśli chcesz poczytać więcej o kotach, zapraszam tutaj: 3 rady od kociej mamy dla kocich rodziców. […]

  • Napisz komentarz